Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

De ziua pomenirii Sfîntului Ierarh Dionisie, Episcopul Cetății Albe-Ismail, Soborul Arhiereilor împreună cu preoți și diaconi au coliturghisit la Mănăstirea Suruceni

Sînbăta, 17 septembrie 2022, la Mănăstirea “Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din s. Suruceni, r. Ialoveni, a avut loc pomenirea Sfântului Ierarh Dionisie, Episcopul Cetății Albe-Ismail.

În dimineața zilei, întâmpinat de stareța Mănăstirii, Preacuvioasa Egumenă Epistemia (Goncearenco) împreună cu obștea monahală, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, ÎPS Mitropolit Vladimir a oficiat Sfânta Liturghie în noua biserică a Mănăstirii, închinată Sfântului Ierarh Nicolae, împreună cu ÎPS Sava, Arhiepiscop de Tiraspol și Dubăsari, ÎPS Nicodim, Arhiepiscop de Edineț și Briceni, PS Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan, PS Siluan, Episcop de Orhei, Vicar mitropolitan, Prot. mitr. Vadim Cheibaș, Secretar mitropolitan și un sobor de preoţi şi diaconi.

Răspunsurile liturgice au fost date de corul de maici al Mănăstirii Suruceni.

Trupul neputrezit al Sfântului Ierarh Dionisie a fost descoperit în vara anului 2018, iar în prezent sfintele sale moaște sunt așezate spre închinare în biserica mănăstirii cu hramul „Sfântului Ierarh Nicolae”, alături de alte mari sfințenii păstrate cu multă evlavie de obștea monahală.

Pentru mai multe fotografii apasați aici

Biroul de presă al Eparhiei de Edineţ şi Briceni

Comments are closed.