Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

O nouă Troiță a fost sfințită în satul Terebna, raionul Edineț

Prilej de mare bucurie pentru credincioșii bisericii „Sf. Irh. Nicolae” din satul Terebna, raionul Edineț a fost în Duminica a XIV-a după Rusalii.

Cu binecuvântarea lui Dumnezeu și cu purtarea de grijă a ctitorilor Condrea Cristofor cu soția Natalia și fiica Cristina în centrul localității a fost instalată o Troița nouă de piatră întru slava lui Dumnezeu și pentru fericita pomenire a raposaților robilor lui Dumnezeu: Condrea Andrei și Ecaterina, și a robilor lui Dumnezeu, Danilov Vasile și Eudochia — părinții raposați ai ctitorilor.
La rugăciune au fost prezenți un sobor de clerici, autoritățile locale precum și credincioșii din localitate.

Patrimoniul religios este un dar pentru veșnicie.

Pentru mai multe fotografii apasați aici

Biroul de presă al Eparhiei de Edineţ şi Briceni

Comments are closed.