Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Liturghia Darurilor Mai Înainte Sfințite la Mănăstirea Călărășeuca

Înaltpreasfințitul Nicodim, Arhiepiscop de Edineț și Briceni, a oficiat în dimineața zilei de miercuri, 9 martie 2022, Liturghia Darurilor mai înainte sfințite la Mănăstirea „Adormirea Maicii Domnului” din Călărășeuca. Înaltpreasfinției Sale i-au coliturghisit slujitorii mănăstirii.

După ecfonisul „Că milostiv și iubitor de oameni…” de după ectenia întreită din cadrul Sfintei Liturghii a fost inclusă rugăciunea specială pentru pacea lumii și pentru încetarea conflictului armat din Ucraina, după care a urmat ectenia morțiască pentru odihna nouadormitului protoiereu Leonid Sevastianov.

La final, monahiele, ascultătoarele și închinătorii prezenți la slujbă s-au împărtășit cu Sfintele Taine.

Pentru mai multe fotografii apasați aici

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni

Comments are closed.