Mesajul de felicitare al Prea Sfințitului Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, adresat Prea Sfințitului Marchel, Episcop de Bălți și Fălești, cu ocazia sărbătoririi zilei Sfîntului Ocrotitor

Prea Sfinția Voastră!

Am deosbita bucurie de a Vă adresa cu prilejul sărbătoririi Ocrotitorului Ceresc, Cuviosul Părinte Marchel, starețul Mănăstirii Achimiților, calde felicitări dimpreună cu doriri de multă sănătate, zile îndelungate, pace și bucurie!

Vă cunoaștem drept un Ierarh devotat slujirii Bisericii lui Hristos, plin zel misionar, rîvnitor pentru propovăduirea „cu timp și fără timp” (II Timotei IV, 2) a Cuvîntului Evanghelic și neobosit apărător al valorilor sacre ale credinței noastre ortodoxe strămășești și așa Vă dorim să rămîneți cu ajutorul lui Dumnezeu și în continuare.

Mîntuitorul Hristos, Arhiereul cel Veşnic, pentru rugăciunile Sfîntului Cuviosului Părintelui nostru Marchel, să Vă dăruiască har şi binecuvîntare în realizarea frumoaselor activităţi pastorale, misionare, sociale şi culturale pe care le desfăşuraţi spre slava lui Dumnezeu şi binele Bisericii Ortodoxe din Moldova!

Întru mulți și fericiți ani Prea Sfinția Voastră!

Cu aleasă considerație și dragoste întru Hristos-Domnul,

† NICODIM

Episcop de Edineț și Briceni