Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Slujba Parastasului la 40 de zile de la mutarea la cele veșnice a protoiereului Vasile Țari

La 12 ianuarie 2021, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat la mormîntul protoiereului Vasile Țari, din curtea bisericii „Sf. Vasile cel Mare” din satul Corestăuți, raionul Ocnița, slujba parastasului, la împlinirea sorocului de 40 de zile de la mutarea sa la cele veșnice. La serviciul de pomenire a participat un ales sobor de preoți și au fost prezenți rudele și apropiații.

După slujbă, Prea Sfințitul Nicodim a amintit de faptele pilduitoare ce le-a lăsat în urmă părintele Vasile, ca o făclie călăuzitoare pentru cei ce aleg să meargă pe calea Împărăției Cerurilor, rugînd pe Bunul Dumnezeu să rînduiască sufletul adormitului robului Său în ceata sfinților Săi în ceruri.

* * * *

Protoiereul Vasile Țari (16.03.1958-4.12.2020)

Vrednicul de pomenire părinte Vasile a trecut la Domnul la vîrsta de 62 de ani în urma unui tragic accident rutier care a avut loc pe data de 5 decembrie 2020.

Veșnică lui pomenire din neam în neam!

Pentru mai multe fotografii apasați aici

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni

Comments are closed.