Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Slujire arhierească în Duminica a XVII-a după Cincizecime la Mănăstirea „Nașterea Domnului”, Zăbriceni

În Duminica a XVII-a după Cincizecime Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a slujit la Mănăstirea „Naşterea Domnului” din comuna Zăbriceni, raionul Edineţ. Răspunsurile la strană au fost date de corul psaltic al mănăstirii.

În cuvîntul său de învăţătură, Prea Sfințitul Nicodim a vorbit despre iubirea desăvîrșită la care ne cheamă Domnul Hristos în Evanghelia duminicii de astăzi, de la Luca, VI, 31-36, iubire care trebuie săi cuprindă și pe vrăjmașii noștri. Numai împlinind această poruncă, numai avînd şi punînd în lucrare harul ceresc al iubirii fără limite, ne facem, aşa cum ne vrea şi ne cere Mîntuitorul – „fiii Celui Preaînalt”.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni

Comments are closed.