Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Prea Sfințitul Nicodim a oficiat litia mică pentru odihna cu drepții a nou-adormitului protodiacon Pavel Ciobanu

 

În după-amiaza zilei de duminică, 29 ianuarie 2017, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, s-a deplasat în fruntea unui sobor de preoți și diaconi la casa nou-adormitului robului lui Dumnezeu protodiaconului Pavel din Orhei unde a oficiat slujba litiei mici pentru odihna cu drepții a sufletului său.

După slujbă, sicriul cu trupul neînsuflețit al părintelui Pavel a fost adus și depus la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei. Aici Prea Sfințitul Nicodim a rostit în fața slujitorilor, rudelor și enoriașilor adunați un necrolog în care a evocat cele mai luminoase amintiri din viața de slujitor a părintelui Pavel, rugînd pe Bunul Părinte Ceresc să odihnească sufletul său în ceata drepților.

Dumnezeu să-l odihnească în pace!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.