Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Programul funeraliilor vrednicului de pomenire protodiacon Pavel Ciobanu

 

Duminică, 29 ianuarie, începînd cu ora 15.00, la casa vrednicului de pomenire protodiacon Pavel va avea loc litia mică, după care sicriul cu trupul său neînsuflețit va fi adus în procesiune solemnă și depus la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae”.

Va urma slujba de seară cu parastas, după care, pe tot parcursul nopții se va citi din Sfînta Evanghelie și din Psaltire.

Luni, 30 ianuarie, începînd cu ora 06.00 se va oficia Sfînta Liturghie, iar la ora 8.00 va avea loc slujba prohodului. La ora 11.00,  sicriul cu rămășițele sale pămîntești va fi dus în procesiune solemnă spre cimitirul orășenesc unde va fi înmormîntat.

La ora 13.00 va avea loc masa de pomenire la restaurantul „Primavara” din Orhei.

Dumnezeu să-l odihnească cu drepții!

Comments are closed.