Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

În ajunul sărbătoririi Sfîntului Mare Mucenic Panteleimon în orașul Edineț a avut loc Drumul Crucii

???????????????????????????????

 

În ajunul sărbătorii Sfîntului Mare Mucenic Panteleimon, Tămăduitorul de boli, care este patron spiritual al paraclisului din incinta Spitalului Raional Edineț, cu binecuvîntarea Prea Sfințitului Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, și prin strădaniile și purtarea de grijă ale părintelui paroh, protoiereului Petru Moșneguțu, a fost organizat un Drum al Crucii prin orașul Edineț, pentru a marca sărbătoarea hramului cu mai multă evlavie și sfințenie și pentru a cere în ajutor mila și harul Bunului Părinte Ceresc și mijlocirile Sfîntului Doctor fără de arginți Panteleimon.

La acest semnificativ eveniment duhovnicesc a luat parte un important sobor de preoți și mulțime de credincioși, care pe tot parcursul procesiunii au înălțat cu multă rîvnă și dragoste imne și rugăciuni către Milostivul Dumnezeu. Slujitorii care se aflau în fruntea procesiunii purtau cu sine mai multe sfințenii ce se păstează spre închinare permanentă în incinta paraclisului: Sfînta Cruce de la Ierusalim cu o părticică din Cinstitul lemn al Crucii Mîntuitorului, Icoana Maicii Domnului „Triumful Preasfintei Născătoare de Dumnezeu” (Portarturskaia), Icoana Maicii Domnului de la Pociaev și a Sfinților Iov și Amfilohie cu părticele din cinstitele lor moaște, Icoana Sfîntului Mare Mucenic și Tămăduitor Panteleimon cu o părticică din cinstitele sale moaște, Chivotele cu părticele din cinstitele moaște ale Sfîntului Ierarh Nicolae și ale Cuviosului Stelian Paflagonul, Ocrotitorul mamelor și a copiilor.

Procesiunea s-a încheiat la Spitalul Raional Edineț, unde părintele Petru a mulțumit slujitorilor și credincioșilor pentru rugăciunea comună săvîrșită spre sănătate, bunăstare și mîntuire sufletească.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

IMG_9104

 

IMG_9107

 

IMG_9114

 

???????????????????????????????

 

???????????????????????????????

 

???????????????????????????????

 

???????????????????????????????

Comments are closed.