Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

A fost sfințit locul pentru biserica cu hramul „Sf. M. Mc. Panteleimon” din incinta Spitalului Raional Edineț

IMG_9594

 

În ziua praznicului Înălțării Domnului, după Sfînta Liturghie ce a avut loc la Mănăstirea Zăbriceni, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, s-a deplasat la Spitalul Raional Edineț unde a oficiat slujba de sfințire a locului pentru viitoarea biserică ce va purta hramul în cinstea Sfîntului Mare Mucenic Panteleimon, Tămăduitorul de boli, din incinta complexului. Lucrările de construcție a lăcașului sfînt se vor desfășura sub îndrumarea și purtarea de grijă a protoiereului Petru Moșneguțu, care se îngrijește în prezent, cu binecuvîntarea Ierarhului, de pastorația pacienților ce se tratează în această instituție medicală.

La slujbă Prea Sfinția Sa a fost înconjurat de un sobor de slujitori, în frunte cu părintele secretar eparhial, protoiereul Adrian Cotelea, și au fost prezenți Președintele Consiliului Raional Edineț, domnul Iurie Garas, primarul urbei, domnul Constantin Cojocaru, directorul Spitalului Raional, domnul Anatolie Guțu, ctitori, colaboratori medicali și pacienți.

La final Prea Sfințitul Nicodim a rostit un cuvînt de binecuvîntare a lucrărilor și de mulțumire persoanelor care vor contribui la zidirea locașului sfînt. În același timp Ierarhul a subliniat și importanța misiunii pe care o are de îndeplinit părintele Petru Moșneguțu, deoarece Biserica a avut mereu în atenția sa pastorația bolnavilor, avînd în vedere faptul că boala și suferința îl apropie foarte mult pe om de Dumnezeu, iar unii sfinți vedeau în acestea semnul cercetării divine.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

IMG_9601

 

IMG_9604

 

IMG_9608

 

IMG_9616

 

IMG_9620

 

IMG_9627

 

IMG_9632

 

IMG_9635

 

IMG_9642

 

IMG_9649

 

IMG_9654

 

 

 

IMG_9662

 

IMG_9668

 

 

 

IMG_9677

 

IMG_9679

 

IMG_9696

 

IMG_9704

 

 

 

 

 

IMG_9741

 

IMG_9745

 

IMG_9747

 

IMG_9751

Comments are closed.