Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Sfîntul Ierarh Nicolae cinstit la Catedrala Episcopală din orașul Edineț

IMG_9838

 

În ziua prăznuirii Mutării moaștelor Sfîntului Ierarh Nicolae de la Mira la Bari, vineri 22 mai 2015, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, s-a aflat în mijlocul credincioșilor la Catedrala Episcopală „Sf. Vasile cel Mare” din orașul Edineț, oficiind împreună cu soborul slujitorilor de aici Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie.

În cuvîntul de învățătură adresat credincioșilor la finalul serviciului divin, Vlădica Nicodim a subliniat importanța pe care o are rugăciunea către Sfîntul Ierarh Nicolae în viața credincioșilor. Acest lucru este observat mai ales din faptul că foarte multe biserici din cuprinsul Mitropoliei Moldovei poartă hramul în cinstea acestui sfînt, iar supranumele de ”Făcătorul de minuni” confirmă adevărul că Sfîntul Nicolae nu trece cu vederea nici o rugăciune care i se adresează cu evlavie și credință. În finalul cuvîntului său, Prea Sfințitul Nicodim a îndemnat credincioșii să urmeze exemplul vieții Sfîntului Nicolae și să stea neclintiți în credința ortodoxă.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

IMG_9766

 

IMG_9771

IMG_9776

 

IMG_9790

 

IMG_9804

 

IMG_9809

 

IMG_9817

 

 

 

IMG_9849

 

Comments are closed.