Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Dumnezeiasca Liturghie în Duminica Sfintei Cruci la Catedrala „Acoperămîntul Maicii Domnului” din Bologna

 

În Duminica a III-a a Postului Mare, a Cinstitei Cruci, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, s-a rugat la Sfînta Liturghie oficiată în Catedrala „Acoperămîntul Maicii Domnului” din Bologna, Italia, de către protoiereul Trifan Bulat, parohul sfîntului locaș, și protoiereul Adrian Cotelea, secretar eparhial, împreună cu un sobor de diaconi. Un deosebit prilej de bucurie duhovnicească a fost pentru mulțimea de creștini ortodocși, conaționali de-ai noștri, prezența în această zi în mijlocul lor a Icoanei Făcătoare de Minuni de la Hîrbovăț, adusă aici cu binecuvîntarea Întîistătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldova, Înalt Prea sfințitului Mitropolit Vladimir.

Sfînta liturghie a fost urmată de citirea Acatistului Maicii Domnului de la Hîrbovăț și slujba Paraclisului Maicii Domnului, după care Prea Sfințitul Nicodim a miruit credincioșii.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.