Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Duminica după Nașterea Domnului la Mănăstirea Zăbriceni

 

Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni s-a aflat în Duminica după Nașterea Domnului  în mijlocul viețuitorilor și închinătorilor Mănăstirii „Nașterea Domnului” din comuna Zăbriceni, unde a adus spre închinare icoana cu o părticică din cinstitele moaște ale Sfîntului Ierarh Luca al Crimeei și a oficiat Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie.

La finalul serviciului divin, Ierarhul a adresat comunității dreptmăritoare un cuvînt de învățătură. Explicînd Evanghelia zilei, de la Matei cap.II, 13-23, despre fuga familiei sfinte împreună cu Pruncul dumnezeiesc în Egipt, Prea Sfinția Sa a făcut o paralelă cu viața duhovnicească a creștinului. „Pruncul Iisus a fugit în Egipt de tirania regelui Irod, iar astăzi, după ce am prăznuit Nașterea Domnului, să ne întrebăm și noi dacă nu cumva l-am alungat pe pruncul Iisus din inimile noaste prin tirania păcatelor și a nepăsării duhovnicești!”, a subliniat Prea Sfinția Sa.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.