Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Hristos se naște, slăviți-L!

 

Deși acest eveniment s-a petrecut mai bine de două milenii, Biserica îl reactualizează an de an prin cultul și imnografia proprie. De aceea este foarte important ca în această epocă a vitezei și convulsiilor sociale mesajul Evangheliei să ajungă în orice casă și în orice suflet. În acest sens, în parohia „S. Irh. Nicolae” din satul Terebna, raionul Edineț, chiar de la instalarea preotului paroh Valentin Croitor se organizează multe activități  religioase, filantropice, dar și culturale. Nici anul acesta nu s-a făcut excepție și s-a realizat ceea ce se dorea de multă vreme — anume de a organiza dramaturgie ortodoxă. În acest sens s-a organizat un colaj de colinde și o scenetă biblică pe motivul NAȘTERII LUI IISUS. Iar la sfîrșitul Liturghiei, părintele a ținut un cuvînt de felicitare cu ocazia sărbătorii și a oferit în dar credincioșilor prezenți calendare pe anul 2015.

Preoteasa Felicia Croitoru

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.