Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Slujbă arhierească în a doua zi de Naşterea Domnului la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

 

A doua zi de Naşterea Domnului, a cinstirii Soborului Preasfintei Născătoare de Dumnezeu și pururea Fecioarei Maria, la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei a fost marcată prin oficierea unei slujbe arhierești prezidată de Prea Sfinţitul Nicodim, Episcop de Edineţ şi Briceni. La serviciul divin a coliturghisit un sobor de preoți și diaconi și au fost prezenți mai mulți credincioși, ce au venit să o cinstească pe Sfînta Fecioară care l-a încăput în pîntecele său cel pururea fecioresc pe Mîntuitorul Hristos, venit astăzi în lume ca prunc curat născut în ieslea Betleemului.

La final, Prea Sfinţitul Nicodim a felicitat credincioşii prezenţi la slujbă cu prilejul luminosului praznic şi i-a îndemnat pe toţi să-L primească pe pruncul Hristos să se nască şi în ieslea inimii lor, căci, Cel Neîncăput precum s-a sălăşluit în pîntecele Fecioarei, aşa poate să se sălăşluiască şi în inima fiecăruia dintre noi!

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.