Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Liturghie Arhierească în Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din orașul Moghilev-Podolsk, regiunea Vinița, Ucraina

 

Miercuri, 26 noiembrie 2014, în ziua pomenirii Sfîntului Ierarh Ioan Gură de Aur, Arhiepiscopul Constantinopolului, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a liturghisit în Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din orașul Moghilev-Podolsk, regiunea Vinița, Ucraina. Prea Sfinția Sa a fost prezent și a oficiat această Sfîntă Liturghie la invitația protoiereului Ștefan Vasilineț, parohul acestui sfînt locaș și blagocin de Moghilev-Podolsk, care aniversează astăzi ziua de naștere. La serviciul divin, Ierarhilor le-a coliturghisit un impunător sobor de preoți și au fost prezente oficialități locale și numeroși credincioși, care îl iubesc și îl apreciază mult pe părintele Ștefan.

La finalul Sfintei Liturghii, Prea Sfințitul Nicodim a adresat calde felicitări omagiatului părinte, apreciind rîvna și dragostea sa pentru Dumnezeu și toate faptele și meritele sale deosebite față de Biserica Ortodoxă. Cu prilejul sărbătorii, Ierarhul i-a oferit, în semn de deosebită considerație, apreciere și prețuire două cruci cu pietre scumpe și l-a decorat pe părintele Ștefan cu înalta distincție a Eparhiei de Edineț și Briceni – medalia „Sf. Dreptul Nicodim” de gradul I.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.