Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Cinstitele moaște și Icoana Făcătoare de minuni ale Sfîntului Mare Mucenic Dimitrie din Tesalonic vor fi aduse spre închinare în Episcopia de Edineț și Briceni

 

Spre atenția clerului și credincioșilor!

Luni, 3 noiembrie 2014, la ora 20.00, cu binecuvîntarea Prea Sfințitului Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, la Mănăstirea „Nașterea Domnului” din comuna Zăbriceni va avea loc întîmpinarea cinstitelor moaște și a Icoanei Făcătoare de minuni ale Sfîntului Mare Mucenic Dimitrie din Tesalonic. Sfințeniile vor fi puse spre închinarea credincioșilor pînă în ziua de marți, 4 noiembrie. Cu acest prilej la Mănăstire se va oficia slujba privegherii de toată noaptea și Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie.

Cu multă căldură sunt invitați să ia parte la eveniment toți clericii eparhiei împreună cu familiile și enoriașii lor.

Ținuta este obligatorie! Preoții ce vor dori să slujească vor lua cu sine și veșminte de culoare roșie.

Administrația Episcopiei de Edineț și Briceni

 

Comments are closed.