Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Taina Sfîntului Botez în Catedrala „Sf. M. Mc. Teodor Tiron” a Mănăstirii Ciuflea din Chișinău

 

Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, înconjurat de un sobor de preoți, a oficiat Taina Sfîntului Botez asupra pruncei Valeria, fiica domnului Eugen şi a doamnei Victoria Potoroac. Membrii familiei Potoroac sunt prietenii Prea Sfințitului și ctitori ai Bisericii Ortodoxe din Moldova. Taina Sfîntului Botez a avut loc la 30 august 2014, în Catedrala „Sf. M. Mc. Teodor Tiron” a Mănăstirii Ciuflea din Chișinău.

Prea Sfințitul Nicodim a adresat cordiale felicitări familiei Potoroac cu ocazia încreștinării fiicei lor, urînd părinților multă sănătate și bucurii, iar copilei o viață lină și fără primejdii, luminată de Harul Duhului Sfînt și călăuzită de dragostea multă pentru Dumnezeu și Sfînta Sa Biserică.

Soții Potoroac au mulțumit la rîndul lor Prea Sfințitului Nicodim pentru dragostea ce le-o arată mereu și bucuria deosebită cu care a acceptat să oficieze Taina Sfîntului Botez asupra fiicei lor.

Birul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.