Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Blagocinii Eparhiei de Edineț și Briceni convocați în ședință ordinară

 

În după-amiaza zilei de duminică, 24 august 2014, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a convocat secretarul și blagocinii eparhiei într-o ședință ordinară la sediul episcopal din orașul Edineț. Pe ordinea de zi s-au aflat chestiuni legate de bunul mers al vieții parohiale, duhovnicia și disciplina clerului, participarea credincioșilor și slujitorilor eparhiei noastre la manifestările cultice prilejuite de aducerea unei copii a Icoanei Maicii Domnului „Axionița” din Sfîntul Munte Athos la Mănăstirea Căpriana la 3-4 septembrie curent. Blagocinii au fost decorați de către Ierarh cu medalia jubiliară în cinstea celor 25 de ani de slujire arhipăstorească a Înalt Prea Sfințitului Vladimir, Întîistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.