Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

A avut loc Sinaxa stareților și starețelor de mănăstiri din cuprinsul Episcopiei de Edineț și Briceni

 

La Mănăstirea „Nașterea Domnului”, Zăbriceni, s-au desfășurat luni, 25 august 2014, lucrările Sinaxei stareţilor şi stareţelor din cuprinsul Episcopiei de Edineț și Briceni. Întrunirea s-a desfășurat cu binecuvîntarea Chiriarhului locului, Prea Sfințitului Episcop Nicodim, fiind prezidată de către Președintele Departamentului eparhial Mănăstiri și viață monahală, arhimandritul Damian (Burlacu). Lucrările au fost deschise printr-un cuvînt duhovnicesc al Prea Cuvioșiei Sale, în care a vorbit despre importanţa și ordinea de zi a acestei întruniri, trecînd în evidenţă frumusețea și roadele duhovnicești de care se poate bucura cel care răspunde afirmativ chemării divine la viața de nevoință monahală.

Apoi fiecare stareţă a prezentat pe scurt o dare de seamă asupra vieţii obştei monahale respective, cuprinzând lucrări de construcţie, de restaurare, activităţi culturale, liturgice desfăşurate de la întâlnirea precedentă până în prezent. Au fost abordate apoi o serie de probleme de ordin organizatoric și de disciplină privind viaţa aşezămintelor monahale din cuprinsul Eparhiei.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.