Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

În Duminica a X-a după Cincizecime, Prea Sfințitul Nicodim a liturghisit la Mănăstirea Panaghia Soumela

 

În Duminica a X-a după Cincizecime, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat alături de Înalt Prea Sfințitul Alexei, Mitropolit de Niceea, și Înalt Prea Sfințitul Panteleimon, Mitropolit de Veria, și un ales sobor de preoți și diaconi Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie la Mănăstirea Panaghia Soumela. La slujbă au participat numeroși credincioși și ofocialități locale. În cadrul serviciului divin a fost citită pericopa evanghelică a zilei de la Matei XVII, 14-23, despre vindecarea lunaticului, care a fost explicată apoi de către Înalt Prea Sfințitul Mitropolit Alexei.

După Sfînta Liturghie a avut loc slujba de sfințire a colivei și un parastas la mormîntul vrednicilor de pomenire ctitori ai acestui sfînt așezămînt monastic.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.