Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Slujire Arhierească în Biserica „Adormirea Maicii Domnului” din Seli

 

În dimineața zilei de sîmbătă, 16 august 2014, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat împreună cu Înalt Prea Sfințitul Panteleimon, Mitropolit de Veria, Înalt Prea Sfințitul Alexei, Mitropolit de Niceea, și Înalt Prea Sfințitul Damaschin, Mitropolit de Creta, slujba Utreniei și Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie în biserica „Adormirea Maicii Domnului” din Seli, parohul căreia este părintele arhimandrit Sosipatru. După Sfînta Liturghie au fost înălţate rugăciuni de cinstire a Maicii Domnului.

La sfîrşitul slujbei cuvîntul de învăţătură a fost rostit de Prea Sfințitul Nicodim, care a vorbit despre locul și importanța cinstirii Maicii Domnului în Biserica Ortodoxă, după care a mulțumit gazdelor pentru primirea călduroasă de care a avut parte delegația Eparhiei noastre în aceste binecuvîntate zile de sărbătoare.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.