Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Sfînta Liturghie în Biserica Adormirea Maicii Domnului din orașul Alexandria, Grecia

 

Joi, 14 august 2014, în ajunul sărbătorii Adormirii Maicii Domnului (stil nou), în biserica închinată Preasfintei Născătoare de Dumnezeu din orașul Alexandria, Eparhia de Veria, Biserica Ortodoxă Greacă, Sfînta Liturghie a fost oficiată de un sobor de Ierarhi din care a făcut parte Chiriarhul locului, Înalt Prea Sfințitul Mitropolit Panteleimon, Înalt Prea Sfințitul Mitropolit de Niceea Alexei și Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, înconjurați de un numeros sobor de preoți și diaconi.

După Sfînta Liturghie, Mitropolitul Panteleimon a organizat pentru delegația Eparhiei noastre și înalții oaspeți prezenți la eveniment un pelerinaj la mănăstirea de maici „Sf. Atanasie cel Mare” din Agafia, Alexandria, unde au avut parte de o primire călduroasă din partea maicii starețe, egumena Olimpiada, apoi o vizită la Centrul Eparhial din Veria, unde Chiriarhul a oferit oaspeților în semn de aleasă prețuire și amintire a acestei vizite cadouri simbolice.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* * * * *

Vizită la Mănăstirea „Sf. Atanasie cel Mare” din Agafia:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* * * * *

Vizită la Centrul Eparhial din Veria:

 

 

 

Comments are closed.