Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Slujba Privegherii în cinstea pomenirii Sfinților Martiri ai Familiei ultimului țar Nicolae al II-lea Romanov

 

În seara de miercuri, 16 iulie 2014, în ajunul zilei de pomenire a Sfinților Purtătorilor de chinuri țarul Nicolae al II-lea Romanov, ţarina Alexandra Feodorovna și a copiilor lor – țareviciul Alexei şi marile ducese Olga, Tatiana, Maria şi Anastasia, la Biserica pe Temelii de Sînge din orașul Ecaterinburg a fost oficiată slujba Vecerniei Mici cu citirea Acatistului Sfinților Martiri din familia imperială și slujba Privegherii. Serviciul divin a fost oficiat de un sobor de Ierarhi din care a făcut parte Înalt Prea Sfințitul Vichentie, Mitropolit de Tașkent și Uzbekistan; Înalt Prea Sfințitul Nicon, Mitropolit de Ufa și Sterlitamak; Înalt Prea Sfințitul Ghiril, Mitropolit de Ecaterinburg și Verhotur; Prea Sfințitul Marchel, Episcop de Bălți și Fălești; Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni; Prea Sfințitul Inochentie, Episcop de Nijnii Taghil și Serov; Prea Sfințitul Nicolai, Episcop de Salavat și Kumertau; Prea Sfințitul Ambrozie, Episcop de Neftekamsk și Birsk; și Prea Sfințitul Mefodie, Episcop de Kamensk și Alapaevsk.

Alături de Arhierei a slujit un impresionant sobor de preoți veniți la eveniment atît din eparhia de Ecaterinburg, cît și din alte eparhii. Atît biserica, cît și incinta ei s-au dovedit a fi neîncăpătoare pentru mulțimea credincioșilor adunați la rugăciune.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.