Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Sfînta Liturghie în Biserica pe Temelii de Sînge din orașul Ecaterinburg

 

Miercuri, 16 iulie 2014, în ziua prăznuirii mutării cinstitelor moaște ale Sfîntului Ierarh Filip, Mitropolitul Moscovei și al Întregii Rusii, Făcătorul de Minuni, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat, în componența unui sobor de Ierarhi, preoți și diaconi Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie în Biserica pe Temelii de Sînge din orașul Ecaterinburg. La serviciul divin, prezidat de Înalt Prea Sfințitul Mitropolit Chiril, Întîistătătorul Eparhiei de Ecaterinburg și Verhotur, au mai coliturghisit Prea Sfințitul Marchel, Episcop de Bălți și Fălești, și Prea Sfințitul Ambrozie, Episcop de Neftecamsk și Birsk. La slujbă au fost înălțate rugăciuni și ectenii speciale pentru pace în Ucraina.

Biserica pe Temelii de Sînge din orașul Ecaterinburg este construită pe locul unde s-a aflat casa inginerului Ipatiev și unde în noaptea spre 17 iulie 1918 au primit moarte de mucenic ţarul Nicolae al II-lea Romanov, ţarina Alexandra Feodorovna, copiii lor – țareviciul Alexei şi marile ducese Olga, Tatiana, Maria şi Anastasia, precum şi medicul Evghenii Botkin, bucătarul Ivan Haritinov, valetul  Aloizii Trupp şi camerista Ana Demidova. Sfînta Liturghie a fost oficiată la altarul din dreapta al bisericii de jos, în camera unde a fost împușcată familia imperială.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.