Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Prea Sfințitul Nicodim s-a închinat la moaștele Sfîntului Ierarh Spiridon ce se păstrează în insula Corfu

 

Insula Corfu este numită adesea "insula Sfîntului Spiridon" nu pentru că acesta s-ar fi născut și ar fi trăit aici. Se numește astfel pentru că Dumnezeu a rînduit ca moaștele Sfîntului Spiridon să fie aduse acum mai bine de jumătate de mileniu pe această insulă, unde sunt păstrate cu cinste pînă în zilele noastre. Paradoxal, Insula Corfu este locul unde Sfîntul Spiridon nu a pășit în timpul vieții sale pămîntești, dar o va face, în chip tainic, odată cu aducerea sfintelor sale moaște pe aceste meleaguri, după cum ne stau drept mărturie papucii săi din mătase care se tocesc. Această minune face ca Sfîntul Spiridon să fie cunoscut în întreaga lume ortodoxă ca "sfîntul călător” sau "sfîntul care își părăsește racla”.

Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni a vizitat vineri, 21 martie 2014, insula Corfu și s-a închinat la moaștele Sfîntului Ierarh Spiridon al Trimitundei, Făcătorul de minuni, săvîrșind aici și slujba unui Te Deum. Vlădica a avut o convorbire de suflet cu părintele paroh Gheorghe Vlachos, discutînd și despre posibilitatea de a aduce spre închinarea clerului și credincioșilor din Episcopia de Edineț și Briceni mîna și încălțămintea Sfîntului Spiridon.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.