Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Astăzi au continuat cursurile de instruire pentru voluntarii din cadrul proiectului social

 

La Centrul Eparhial din orașul Edineț au continuat astăzi, 11 martie 2014, cursurile de instruire pentru voluntarii tineri din cadrul proiectului social „Abilitarea tinerilor în participarea și promovarea serviciilor de îngrijire la domiciliu pentru bătrîni”. Prin seminare, cursuri interactive, jocuri de rol și aplicații, tinerii au deprins astăzi arta cunoașterii de sine și metode de a deveni mai eficienți în ajutorarea aproapelui. La finalul cursurilor fiecare voluntar a primit din partea Asociației Obștești „Ajutorul Creștin din Moldova” și a Organizației „HomeCare”, organizatorii trainingurilor, cîte un Certificat de participare.

Tot astăzi coordonatorii proiectului au vizitat parohiile în care se desfășoară programul, pentru a lua cunoștință de modul în care se desfășoară activitățile în teren, felul în care sunt distribuite ajutoarele, precum și a discuta cu beneficiarii lor.

Mîine la cursuri se vor prezenta voluntarii maturi, asistenții medicali și sociali.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.