Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Voluntarii maturi, asistenții medicali și cei sociali implicați în programul „Abilitarea tinerilor în participarea și promovarea serviciilor de îngrijire la domiciliu pentru bătrîni” au participat astăzi la cursuri de instruire

 

Miercuri, 12 martie 2014, la Centrul Eparhial din orașul Edineț au continuat cursurile de instruire pentru voluntarii implicați în programul social „Abilitarea tinerilor în participarea și promovarea serviciilor de îngrijire la domiciliu pentru bătrîni”, ce se desfășoară cu binecuvîntarea Prea Sfințitului Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, în 10 parohii ele Eparhiei. La trainingurile de astăzi, susținute de specialiști din cardul Organizației „HomeCare”, s-au prezentat voluntarii maturi, asistenții medicali și cei sociali. Instruirea a avut drept scop sensibilizarea voluntarilor la durerea, lipsurile și necazurile celor din jur, cultivarea iubirii și întrajutorării dezinteresate a aproapelui, precum și deprinderea metodelor eficiente de ajutor și susținere.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.