Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

„E sărbătoare și e cînt în casa ta acum, dar nu uita cînd ești voios, crștine, să fii bun!”

 

Sfintele sărbători de iarnă întotdeauna ne fac să fim mai aproape de Dumnezeu, și, totodată, ne îndeamnă să împlinim poruncile. Unica și cea mai mare poruncă este să iubești pe Domnul Dumnezeul tău cu toată inima ta și cu tot sufletul tău, iar pe aproapele tău ca pe tine însuți. În acest sens în parohiile „Sf. Nicolae” din s. Terebna și „Sf. Dumitru” din s. Hancăuți, unde este păstor părintele Valentin Croitor, cu sprijinul și ajutorul Prea Sfințitului NICODIM, Episcop de Edineț și Briceni, s-a adus un pic de bucurie și celor mai triști decît noi. Astfel, trei persoane cu deficiențe locomotorii, țintuite la pat de mai mulți ani, au primit în dar scaune cu rotile. Pe fețele acestor peroane se vedea o bucurie deosebită, iar sufletele parcă le vibrau cu mai multă sfințenie și încredere în eternitate. În același timp, au fost aduse sincere mulțumiri Prea Sfințitului NICODIM și părintelui paroh Valentin.

Preoteasa Felicia Croitor

 

 

 

Comments are closed.