Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Taina Sfîntului Botez la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

O deosebită bucurie s-a întîmplat în familia protoiereului Alexandru Fîrfa, clericului Catedralei „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei — în familia sa s-a născut a treia fiică. Împreună, de acestă sărbătoare, sîmbătă, 11 ianuarie 2014, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat în Catedrala „Sf. Irh. Nicolae”, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, Taina Sfîntului Botez asupra pruncei Emilia, fiica protoiereului Alexandru și preotesei Lucia. Cu acest prilej, Ierarhul a adresat calde felicitări familiei Fîrfa și nașilor protoiereului Ilie și preotesei Zinaida Bostaniuc cu ocazia fericitului eveniment al încreștinării fiicei lor, care a fost renăscută din apă și din Duh pentru viața în Hristos, dorindu-le ca Sfîntul Ocrotitor al acestui prunc, prin mijlocirile sale să dăruiască înțelepciune, rîvnă și dragoste pentru comuniunea cu Dumnezeu prin rugăciune în Sfînta Sa Biserică.

 

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.