Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Cadouri pentru viețuitoarele Sfîntului Așezămînt al Mănăstirii „Învierii Domnului”, Briceni

Tot în acestă zi, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni s-a deplasat la Mănăstirea „Învierea Domnului”  din raionul Briceni. Ierarhul a fost întîmpinat și primit cu multă căldură, cu un buchet de flori, de către părintele Ioan Trohin și măicuțele acestui așezămînt. Prea Sfinția Sa a intrat în biserică și a admirat pictura și toate lucrările care se fac aici cu multă dragoste  și străduință față de biserica mamă a lui Hristos. De asemeni a adus un cuvînt de felicitare tuturor maicilor și surorilor care își duc ascultarea pe acest frumos așezămînt și le-a îndemnat cu mai multă silință și purtare de grijă să urmeze viața unor adevărate ascultătoare a lui Dumnezeu și să se roage pentru sănătatea tuturor enoriașilor care fregventează această Sfîntă mănăstire, după care fiecare din ele în semn de prețuire a primit în dar din partea Ierarhului cîte o bluză, o pungă cu dulciuri, o pastorală și cîte o cărticică „Rînduiala celor 12 psalmi aleși” cu speranța că și în continuare cu mai multă rugăciune și smerenie să ducă crucea  care le-a încredințat-o Dumnezeu.

La rîndul lor părintele, maicile și surorile au adresat sincere mulțumiri pentru toată grija părintească pe care o primesc din partea Ierarhului, pentru cadourile primite și pentru purtarea de grijă față de sfîntul așezămînt de aici.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.