Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Taina Sfîntului Botez asupra a 8 copii din localitatea Tîrnova, raionul Dondușeni

 

Sîmbătă, 28 decembrie în biserica „Adormirii Maicii Domnului” din localitatea Tîrnova, raionul Dondușeni, protoiereul Nicolae Negrescu a oficiat Taina Sfîntului Botez asupra a 8 copii cu vîrste diferite, din două familii numeroase și cu situație social vulnerabilă. La rugămintea și îndemnul preotului mai mulți enoriași din parohie au donat copiilor îmbrăcăminte, jucării și rechezite școlare. La sfîrșit preotul i-a felicitat pe micuți  cu primirea Sfîntului Botez, îndemnîndu-i să fie ostași adevărați a lui Hristos, de asemenea i-a rugat să participe la Sfintele Slujbe și să se împărtășească  cu Trupul și Sîngele Mîntuitorului. La despărțire, copiii au primit din partea preotului cîte o iconiță și cîte o carte de rugăciuni.

protoiereul Nicolae Negrescu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.