Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Sfîntul Apostol și Evanghelist Ioan Teologul cinstit la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

 

În ziua pomenirii mutării la Domnul a Sfîntului Apostol și Evanghelist Ioan Teologul, miercuri, 9 octombrie 2013, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, o oficiat Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei. Prea Sfinției Sale i-au coliturghisit clericii Catedralei — ieromonahul Savatie (Celacu), preotul Igor (Procopii), protodiaconul Diodor și ierodiaconul Nectarie. Răspunsurile la strană au fost oferite de corul slujitorilor sfîntului locaș dirijat de protoiereul Alexandru Fîrfa.

La finalul slujbei, Ierarhul a felicitat toți credincioșii cu prilejul sărbătorii, în special pe cei ce-și sărbătoresc ziua Sfîntului ocrotitor, îndemnîndu-i să urmeze credința și faptele celui mai iubit dintre ucenicii Mîntuitorului.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.