Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Cununie la mănăstirea „Sf. M. Mc. Teodor Tiron” din orașul Chișinău

În după amiaza zilei de Vineri, 12 octombrie 2013, cu binecuvîntarea Întîistătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldova, Înalt Prea Sfințitului Mitropolit Vladimir, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat la mănăstirea „Sf. Mare Mucenic Teodor Tiron” din orașul Chișinău, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, din care a mai făcut parte Ieromonahul Nicolae (Roșca), duhovnicul mănăstirii și Ieromonahul Petroniu de la mănăstirea Pantocrator, Muntele Athos, Taina Sfintei Cununii asupra tinerilor Artemie și Victoria, fiica ctitorului Eparhiei noastre, d-nul Anatol Rusu. Mirii i-au avut ca părinți duhovnicești pe nașii lor Cristi și Elena Apostol din or. Brașov, România.

La încheiere, Vlădica a felicitat tinerii, urîndu-le căsnicie fericită, dragoste, ajutor și binecuvîntare de la Dumnezeu în viața de familie și le-a oferit în dar o icoană cu chipul Maicii Domnului.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.