Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Taina Sfintei Cununii săvîrșită la Catedrala „Sf.Irh. Nicolae” din Orhei

 

Vineri, 6 septembrie 2013, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din or. Orhei a săvîrșit Taina Sfintei Cununii asupra tinerilor Nicolae și Ana Savin.

În cuvîntul de învăţătură, rostit după rînduiala Sfintei Taine, Ierarhul le-a vorbit tinerilor miri despre importanţa cuvîntului în viaţa duhovnicească a oamenilor, prin intermediul căruia se realizează nu doar comuniunea între ei, ci şi comuniunea cu Dumnezeu şi împărtăşirea harului şi a darurilor Sale, primite prin Sfintele Taine şi i-a îndemnat să rămînă întotdeauna aproape de Sfânta Biserică Strămoşească, care le va purta şi lor de grijă de-a lungul întregii vieţi.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.