Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Vizită la Muzeul Ținutului Natal Edineț și la Rezervația peisagistică Fetești

 

Marți,16 iulie 2013, membrii delegației Organizației Umanitare din Germania „Hilfe fur Osteuropa” însoțiți de Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, un grup de medici de la Spitalul Raional Edineț și colaboratori ai Centrului Eparhial, au efectuat o excursie la Muzeul Ținutului Natal din orașul Edineț și la Rezervația peisagistica Fetești, numită și „Mica Elveție” a Moldovei. Oaspeții s-au arătat foarte încîntați de obiectele expuse la muzeu, ce reflectă istoria, obiceiurile și tradițiile neamului nostru, precum și de priveliștea pădurilor dese, a stîncilor „ornate” cu peșteri, a pantelor abrupte și foarte pitorești, a vîrfurilor toltrelor, a cîmpiilor și drumurilor ce formează împreună mirifica Rezervație de la Fetești.

În această atmosferă a emoțiilor și amintirilor plăcute membrii delegației Organizației Umanitare din Germania și-au încheiat vizita în Republica Moldova, fiind conduși de către Ierarh în seara zilei spre Aeroportul Internațional Chișinău, de unde s-au deplasat pe calea aerului spre casă, mulțumind Prea Sfințitului Nicodim pentru primirea călduroasă și promițînd că vor expedia în timpul cel mai apropiat ajutoarele necesare Spitalului Raional Edineț și oamenilor nevoiași.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.