Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Vizită de lucru la Spitalul Raional din Edineț

 

Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a efectuat luni, 15 iule 2013, împreună cu doamna Ursula Honeck, președinta Organizației Umanitare „Hilfe fur Osteuropa”, domnul Gunter Kollner și doamna Augusta Jumanca, membri ai Organizației, o vizită de lucru la Spitalul Raional din Edineț. Aici au vizitat Secția Traumatologie, pentru a lua cunoștintă de modul cum a fost folosit ajutorul umanitar care a fost acordat mai înainte și au purtat discuții cu pacienții. Oaspeții au fost întîmpinati de  personalul medical al secției cu multă caldură și bucurie, exprimînd încă o data mulțumiri pentru ajutor și pentru acest suport material care le-a fost acordat. Apoi, Ierarhul împreună cu membrii Organizației Umanitare ''Hilfe Fur Osteuropa'' și Directorul Spitalului, domnul Anatolie Guțu, au vizitat și secția Cardioreumatologie, care de asemenea necesită schimbarea mobilierului învechit și a utilajelor ieșite din uz, după care s-a luat decizia de a acorda ajutor umanitar și acestei secții cu condiția ca pereții sălii de operație să fie renovați din contul Spitalului.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.