Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Din agenda Ierarhului

 

Luni, 8 iulie 2013, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a primit în audiență la Reședința Episcopală din orașul Edineț mai mulți clerici și mireni din cuprinsul eparhiei, discutînd diverse aspecte ale vieții religioase și oferind propuneri și soluții pentru rezolvarea diferitor probleme ivite în sînul comunităților. După încheierea programului de audiențe, în prezența Ierarhului a fost distribuit participanților la proiectul „Abilitarea tinerilor în participarea şi promovarea serviciilor de îngrijire la domiciliu pentru bătrîni” un nou lot de ajutoare umanitare, care vor fi distribuite de voluntari bătrînilor singuratici, cu surse precare de existență, lipsiți de sprijinul și ajutorul apropiaților. Amintim că acest proiect se desfășoară începînd cu anul 2012 în 10 parohii din cuprinsul Episcopiei de Edineț și Briceni, are o durată de 3 ani și în el sunt implicați 50 de voluntari maturi și 100 de voluntari tineri, de serviciile de îngrijire la domiciliu a cărora beneficiază peste 100 de bătrîni din cuprinsul eparhiei.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.