Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Slujire Arhierească în biserica „Tuturor Sfinților” din localitatea Ocroș, Bulgaria

 

În prima duminică de după Rusalii, închinată cinstirii tuturor Sfinților, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a participat alături de Înalt Prea Sfințitul Ambrozie, Mitropolit de Durostor; Prea Sfințitul Paisie, Episcop de Gorlice și Prea Sfințitul Damian, Episcop de Fastov, viar al Mitropoliei Kievului și stareț al Mănăstirii „Intrarea Maicii Domnului în Biserică” din orașul Kiev, la Sfînta Liturghie oficiată în biserica „Tuturor Sfinților” din localitatea Ocroș, Bulgaria.

După slujbă a fost oficiat un Te Deum pentru sănătatea tuturor binecredincioșilor creștini prezenți, precum și a înalților oaspeți și s-a cîntat un polihroniu.

* * * * * * *

Luni, 1 iulie 2013, Prea Sfințitul Nicodim a liturghisit împreună cu Înalt Prea Sfințitul Ambrozie, Mitropolit de Durostor și Prea Sfințitul Paisie, Episcop de Gorlice, în Biserica „Sf. Ioan de Rila” din localitatea Sirpovo.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.