Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Slujitori și ctitori ai Bisericii Ortodoxe din America decorați de către Prea Sfințitul Nicodim

 

După slujba Privegherii ce a avut loc în seara zilei de sîmbătă, 15 iunie 2013, la Mănăstirea „Înălțarea Domnului” din orașul Clinton, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a avut o întîlnire de suflet cu slujitorii și ctitorii Bisericii Ortodoxe din America — Înalt Preasfințitul Iustinian, Exarhul Patriarhului Moscovei și al Întregii Rusii pentru parohiile din SUA; protoiereul Gheorghe Roscin, reprezentantul Patriarhiei Moscovei la ONU, soții Adrian-Marian și Mariana Lupu-Leica. După ce au discutat despre mai multe aspecte din viața bisricească de la noi și de dincolo de Ocean, Prea Sfințitul Nicodim, în semn de mulțumire, respect, întărire a relațiilor prietenești și înaltă apreciere a oferit următoarele distincții eparhiale:

  • Înalt Preasfințitului Iustinian — medalia „Sf. Vasile cel Mare” de gradul I,
  • Domnului Adrian-Marian Lupu-Leica, ctitor al Bisericii Ortodoxe — medalia „Sf. Vasile cel Mare” de gradul I,
  • Doamnei Mariana Lupu-Leica — medalia „Sf. Dreapta Ana”,
  • Protoiereulul Gheorghe Roscin — medalia „Sf. Vasile cel Mare” de gradul II.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.