Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Liturghie Arhierească în a treia zi de hram la la Mănăstirea „Înălțarea Domnului” din or. Clinton

 

În a treia zi de hram, sîmbătă, 15 iunie 2013, Mănăstirea „Înălțarea Domnului” din orașul Clinton s-a aflat în veșmînt de sărbătoare. Sfînta Liturghie Arhierească din ziua praznicului a fost ociciată de către un sobor de Ierarhi din care a făcut parte Înalt Preasfințitul Nathaniel, Arhiepiscopul de Detroit al Episcopiei Ortodoxe Române din America, Înalt Preasfințitul Iustinian, Exarhul Patriarhului Moscovei și al Întregii Rusii pentru parohiile din SUA, Preasfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, Preasfințitul Irineu de Deaborn Heights, Episcop Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române din America, și Preasfințitul Emilian, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului. La serviciul divin Arhiereii au fost înconjurați de un impresionant sobor de preoți și diaconi. Bucuria prilejuită de sărbătorirea hramului a comunității monahale a fost împărtășită și de un număr mare de credincioși, care au venit să cinstească hramul sfîntului așezămînt, dînd slavă Mîntuitorului Hristos cel Înălțat cu Trupul la ceruri pentru a ne înălța acolo și pe noi, și să primească binecuvîntare și ajutor de la Preasfînta Sa Maică, cea pururea mijlocitoare pentru binele, sănătatea și mîntuirea creștinilor, prezentă aici prin Sfînta Sa Icoană Făcătoare de Minuni din Hawaii.

Sfînta Liturghie a fost urmată de slujba unui Te Deum și o precesiune solemnă cu Sfînta Icoană Izvorîtoare de Mir a Maicii Domnului din Hawaii.

Toți cei prezenți au luat parte la sfîrșitul slujbei la o agapă de sărbătoare.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.