Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Taina Sfîntului Botez la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

 

În după-amiaza zilei de 22 mai 2013, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat la Catedrala „Sf. Irh.Nicolae” din Orhei, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, Taina Sfîntului Botez asupra pruncului Nicolae, fiul ctitorului Catedralei, Timofei Șoiliță. La final, Prea Sfinția Sa a felicitat părinții, nașii și pe cei prezenți cu fericitul eveniment al încreștinării pruncului, dorindu-le să-l crească în dragostea față de Dumnezeu, poporul și credința ortodoxă, ca stfel să devină un membru viu al Bisericii lui Hristos și un om cu suflet și nume mare.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.