Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Festivalul cîntecului pascal în parohia „Sf. Arhangheli” din satul Trinca, raionul Edineț

 

Biserica „Sf. Arhangheli” din satul Trinca, raionul Edineț, a fost miercuri, 8 mai 2013, gazda tradiționalului Festival parohial al Cîntecului Pascal. La această sărbătoare de suflet a comunității s-a aflat în calitate de invitat deonoare și Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, împărtășind bucuria Învierii Domnului cu credincioșii și participanții la festival. Evenimentul a fost organizat de părintele paroh, Protoiereul Vasile Roșca, doamna preoteasă Ina Roșca, profesorii și elevii gimnaziului din localitate. Grupurile de copii și tineri, precum și membrii corului parohial au evoluat în costume naționale și au interpretat cu multă emoție, bucurie și trăire duhovnicească frumoasele cîntări pascale. Toi participanții la festival au primit din partea Ierarhului, în semn demulțumire și apreciere, calendare, cărți de rugăciuni și iconițe. Pentru deosebita activitate de promovare a credinței ortodoxe în rîndul tinerei generații, de organizare a corului parohial și în semn de apreciere pentru toată activitatea spre slava lui Dumnezeu și Binele Bisericii Ortodoxe, doamna preoteasă Ina Roșca a fost decorată de către Prea Sfințitul Nicodim cu medalia eparhială „Sf. Vasile cel Mare”.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.