Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Bucuria Învierii pentru bătrînii de la azilul din orașul Dondușeni

 

Iubirea creștină adevărată nu rămîne o simplă dispoziție interioară și se manifestă în chip necesar prin fapte. Expresia primă este milostenia, virtutea care străbate întreaga viață și sensibilitate creștină. Suferința trupească îndeosebi este vizibilă. Mila — ca manifestare a iubirii creștine față de aproapele- își află exprimare în milostenie.
ParohiaȚaul a făcut act de caritate la azilul de bătrîni din or. Dondușeni. În acest azil sunt instituționalizați — 22 de bătrîni. Majoritatea persoanelor sunt țintuiți la pat și lipsiți de atenția celor din jur.

A consemnat Prot. Lucian Serdeșniuc

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.