Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Ctitorul Catedralei „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei, domnul Mihail Aizin, a fost distins cu înalta decorație a Bisericii Ortodoxe din Ucraina, ordinul „Sf. Apostol Andrei cel Întîi Chemat”

 

La raportul Prea Sfințitului Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, ctitorul Catedralei „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei, domnul Mihail Aizin, a fost decorat de către Prea Fericitul Vladimir, Mitropolitul Kievului și al Întregii Ucraine, cu înalta distincție a Bisericii Ortodoxe din Ucraina, ordinul „Sf. Apostol Andrei cel Întîi Chemat”, în semn de apreciere a tuturor eforturilor depuse la promovarea valorilor credinței creștin-ortodoxe comune popoarelor frățești ale Ucrainei și R. Moldova.

Distincția a fost acordată de sărbătoarea Sfintelor Paști în Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei la 5 mai 2013.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

Comments are closed.