Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Adunare cu slujitorii din cuprinsul blagociniei Ocnița

 

La 5 aprilie 2013, la Reședința Episcopală din orașul Edineț a avut loc Adunarea cu slujitorii cuprinsul blagociniei Ocnița, încheindu-se astfel șirul întrunirilor ordinare cu preoții din cuprinsul Eparhiei. La ședința prezidată de către Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni s-a discutat despre modul în care slujitorii altarului vor efectua administrarea și evidența bunurilor parohiale și au fost puse în discuție mai multe chestiuni legate de viața parohială și slujbele Postului Mare. Conform procedurii stabilite la ședințele anterioare, blagocinul de Ocnița, protoiereul Alexandru Usatîi, a prezentat un raport cu privire la modul în care au fost săvîrșite slujbele din prima săptămînă a Postului Mare în parohiile din circumscripția sa. La final, slujitorii au fost invitați să ia parte împreună cu Ierarhul la o agapă de post.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.