Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Adunare cu slujitorii din cuprinsul blagociniei Edineț

 

La 2 aprilie 2013, la Reședința Episcopală din orașul Edineț a avut loc Adunarea cu slujitorii cuprinsul blagociniei Edineț. Întrunirea a fost prezidată de către Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni. În cadrul ședinței au fost puse în discuție chestiuni practice referitoare la administrarea și evidența bunurilor parohiale, precum și îndrumări duhovnicești legate de perioada Postului Mare. Prea Sfințitul Nicodim a acordat o atenție deosebită purtării de grijă pe care o datorează preotul Bisericii lui Hristos și păstoririi cu înțelepciune și dragoste a credincioșilor. În partea a doua a întrunirii, blagocinul de Edineț, protoiereul Ioan Gînju, a prezentat un raport cu privire la modul în care au fost săvîrșite slujbele din prima săptămîna a Postului Mare în parohiile din circumscripția sa. La final, slujitorii au discutat cu Ierarhul diverse întrebări și probleme din viața de zi cu zi a parohiei.

Tot în această zi a avut loc și mărturisirea preoților din blagocinia Edineț.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

Comments are closed.