Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Adunare cu slujitorii din cuprinsul blagociniei Dondușeni

 

Slujitorii din cuprinsul blagociniei Dondușeni au fost convocați la 3 aprilie 2013, într-o ședință ordinară desfășurată la Reședința Episcopală din orașul Edineț sub președenția Prea Sfințitului Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni. În cadrul ședinței preoții au primit din partea Ierahului îndrumări privind administrarea bunurilor parohiei, precum și sfaturi duhovnicești legate de perioada Postului Mare, pregătirea pentru sărbătorirea Sfintelor Paști și a Paștelui Blajinilor. Blagocinul de Dondușeni, protoiereul Veaceslav Matiescu, a prezentat la rîndul său un raport cu privire la modul în care au fost săvîrșite slujbele din prima săptămîna a Postului Mare în parohiile din circumscripția sa. În încheiere, mai mulți slujitori au adresat Ierarhului întrebări și au cerut sfaturi cu privire la rezolvarea diverselor probleme ivite în sînul comunității lor.

În dimineața zilei, înainte de începutul întrunirii, a avut loc mărturisirea preoților din blagocinia Dondușeni. După ședință toți participanții au fost invitați să ia parte la o agapă frățească de post.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

Comments are closed.