Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Slujbă Arhierească la Mănăstirea „Nașterea Domnului”, Zăbriceni

 

Mai mulți pelerini și închinători au participat în sîmbăta celei de-a doua săptămîni a Postului Mare la Sfînta Liturghie oficiată la Mănăstirea „Nașterea Domnului”, Zăbriceni, de către Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, împreună cu un sobor de slujitori ai sfîntului așezămînt. Cu acest prilej, la finalul Sfintei Liturghii, Ierarhul a rostit un cuvînt de învățătură. Prea Sfinția Sa a argumentat scripturistic și teologic marea necesitate a postului pentru viața creștină, subliniind că postul desăvîrșit este cel îmbinat cu lucrarea virtuților. La final, Vlădica a binecuvîntat obștea monahală și poporul, îndemnînd la mai multă nevoință duhovnicească în această vreme a postului.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.