Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

În Duminica Fiului Risipitor Prea Sfințitul Nicodim a oficiat Dumnezeiasca Liturghie în Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

 

Duminica Fiului Risipitor este a doua duminică din perioada Triodului, făcînd parte din săptămînile pregătitoare pentru Postul Mare. În această perioadă premergătoare, Biserica ne pregăteşte pentru postire, dar ne şi introduce încet-încet în atmosfera Postului. În această Duminică, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat împreună cu un sobor de preoți și diaconi și în prezența mulțimii credincioșilor Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei.

După citirea pericopei evanghelice a zilei, de la Luca XV, 11-32, despre pilda fiului risipitor, Ierarhul a rostit în fața credincioșilor un cuvînt de învățătură. Tîlcuind pilda, Prea Sfinția Sa a evidențiat mila și harul nemărginit al lui Dumnezeu pentru păcătoşii care se întorc la El şi bucuria Sa şi a cerului întreg pentru pocăinţa şi mîntuirea lor.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.